So today I took a stroll into town and bought a food processor, why? I no longer want to spend £1:25 on a packet of cauliflower rice or £1:15 on a rather small broccoli rice packet either; I purchased a whole cauliflower and a whole Broccoli instead and smiled my way to the store where I flicked thru pages before choosing a reasonably priced processor.
Got home and excitedly assembled the contraption ready for tonights meal of broccoli and cauliflower rice with salmon. Would it taste the same? Have I wasted my bucks on this processor? Will I go back to buying the packet ready prepared stuff?
Nope - OMG No more packet stuff for me, it took minutes to prepare and was yummy. I’ve also saved money as I only used a few florets of each vegetable and have more for another day.
Best purchase and idea this month so far - No biggie for some but for me who lived on takeout and ready meals I’m over the moon.
I’m actually beginning to enjoy this home cooking from scratch milarky - who would have thought?